Witam Na stronie reklamowej Naprawy komputerów numer tel. 07892693633................................. Hi On the computer repair advertising tel 07892693633

Zadowolenie jest najważniejsze

Naprawa Komputerów

Wiadomości i porady

Kupujemy laptopy

Świat elektroniki szaleje w dziedzinie rozwoju technologii mobilnych. Ma to swoje odbicie przede wszystkim w świecie komputerowym. Zakup latopa to decyzja wymagająca dość dużej wiedzy technicznej, której z pewnością dostarczy poniższy artykuł.


Laptopy – przenośne komputery osobiste – to sprzęt coraz częściej wybierany przez odbiorców indywidualnych. Dlaczego? Istnieje szereg powodów:
— małe gabaryty – są mniejsze, poręczniejsze i zajmują mniej miejsca w domu niż komputery stacjonarne,
— mobilność – zawsze możesz zabrać swój komputer ze sobą i korzystać z niego w dowolnym miejscu,
— estetyczny wygląd,
— coraz niższe ceny.

Czym należy sugerować się przy wyborze laptopa?

Podstawowe parametry – na jakie zwrócić uwagę?
Zastosowanie mojego nowego komputera – jaki będzie najlepszy dla mnie?
Podstawowe paramerty

Procesor (CPU – Central Process Unit)

Procesor to serce komputera. To tam wykonywane są wszystkie działania, instrukcje i obliczenia.
Najważniejszym parametrem procesora jest jego częstotliwość, obecnie wyrażana w gigahercach (GHz). Parametr ten decyduje o szybkości naszego komputera – im wyższa jego wartość, tym wszelkie działania wykonywane będą szybciej (np. HP Compaq 6715s (RU655ET)). Dzięki szybkiemu procesorowi komfort pracy na komputerze będzie wysoki.

Kolejnym bardzo ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest pamięć podręczna procesora. (pamięć cache) wyrażana w megabajtach (MB). Jej wartość decyduje o szybkości wykonywania niektórych operacji procesora, np. przy korzystaniu z wielu aplikacji jednocześnie.
Szybki, ciągły rozwój technologii powoduje, że na rynku dostępnych jest wiele modeli procesorów, o różnych parametrach.

Pamięć operacyjna (RAM – Random Access Memory)

Pamięć operacyjna to bardzo istotny element. Jest to pamięć ulotna – komputer korzysta z niej tylko przy włączonym zasilaniu, po wyłączeniu jej zawartość zostaje utracona. Przechowywane są w niej wszystkie informacje, z których korzysta i które przetwarza procesor. Im wyższa jej wartość, tym szybciej nasz komputer będzie pracował. Obecnym standardem są pamięci DDR 2 o pojemności 512 MB (np. Asus F5R-AP039A). Czy powinniśmy zdecydować się na większą kość pamięci (np. HP Compaq 6710s (GR620ES), Acer Aspire 4320-101G12 (LX.AKJ0X.035))– o tym zadecydują nasze preferencje i przeznaczenie kupowanego laptopa.
Dysk twardy (HDD – Hard Disk Drive)

Dysk twardy umożliwia nam gromadzenie i przechowywanie danych. Charakteryzują go trzy podstawowe parametry:
— Pojemność – parametr ten decyduje o tym ile danych możemy pomieścić. Obecnym minimum jest 40 GB, jednak przy obecnych rozmiarach aplikacji oraz wszelkich multimediów pojemność ta może okazać się niewystarczająca.
— Szybkość – bardzo istotny parametr dysku. Wyrażany jest w obrotach na minutę (RPM – Rounds Per Minute) i decyduje o tym z jaką szybkością dane będą odczytywane i zapisywane na dysku. Na rynku komputerów przenośnych najczęściej spotyka się dyski o szybkości 5400 RPM – jest to minimum niezbędne do komfortowej pracy.
— Pamięć podręczna (pamięć cache) – przyspiesza pracę dysku twardego, dlatego wartość tego parametru powinna być jak najwyższa. W laptopach dysk powinien mieć minimum 4 MB pamięci podręcznej.

Matryca

Laptopy nie wymagają zakupu osobnego monitora – każdy komputer przenośny wyposażony jest w ekran zwany matrycą. Obecnie w każdym laptopie montowane są ekrany LCD (Liquid Crystal Display). Charakteryzują się one parametrami:
— Wielkość matrycy – wyrażana jest ona w calach (np. 15,4”) i określa długość przekątnej ekranu. Obecnym standardem dla laptopów jest matryca 15,4” (np. HP Compaq 530 (GU324AA)). Dostępne są również mniejsze jak również większe. (np. HP Compaq 8710p (GC100EA)). Mniejszy ekran może uniemożliwiać komfortową pracę, ale jeśli zdecydujemy się na większy, należy pamiętać, że wiążę się z tym wielkość całego komputera.
— Rozdzielczość matrycy – parametr ten określa ilość pikseli wyświetlanych w pionie i poziomie (np. 1024x768). Rozdzielczość decyduje o jakości wyświetlanego obrazu – im wyższa, tym dokładniejszy obraz.
— Odświeżanie – parametr ten wyrażany jest w milisekundach (ms) i decyduje o tym z jaką szybkością obraz na ekranie będzie odświeżany. Im niższa jego wartość, tym płynniejszy obraz na ekranie.

Karta graficzna

Karta graficzna wysyła sygnał do monitora i odpowiedzialna jest za obraz wyświetlany na nim. Na rynku dostępne są laptopy z wieloma różnymi modelami kart graficznych – zarówno zintegrowanymi jak i osobnymi chipsetami graficznymi. Do najpopularniejszych producentów chipsetów należą ATI (Radeon) oraz nVidia (GeForce). Wybór karty graficznej będzie decydował o tym, co i z jaką płynnością będzie ona w stanie przetworzyć i wyświetlić na ekranie naszego laptopa.


Touchpad, Trackball, Trackpoint

Do obsługi komputera niezbędne jest urządzenie wskazujące. Laptopy charakteryzują się wbudowanym urządzeniem wskazującym. Które będzie dla Nas najwygodniejsze? Wszystko zależy od osobistych preferencji, więc najlepiej je po prostu przed zakupem przetestować w sklepie. Zawsze możemy podłączyć tradycyjną myszkę za pomocą interfejsu USB.

Interfejsy

Interfejsy są to wszystkie wejścia/wyjścia, które umożliwiają nam podłączenie do laptopa różnych urządzeń, takich jak drukarka, skaner, odtwarzacz mp3, aparat cyfrowy, modem. Im większa ilość interfejsów, tym bardziej multimedialny będzie nasz komputer. Obecnie dzielimy interfejsy na przewodowe i bezprzewodowe.
Interfejsy przewodowe

— USB (Universal Serial Bus) – jest to magistrala szeregowa, uniwersalny port umożliwiający podłączenie do laptopa urządzeń peryferyjnych (myszki, drukarki, aparaty cyfrowe). Szybkość przesyłania danych podawana jest w megabajtach na sekundę (MB/s). Wyróżnia się dwa rodzaje tego portu:
USB 1.1 – jest to jego starsza i znacznie wolniejsza wersja, która umożliwia przesyłanie danych z prędkością 12 MB/s.
USB 2.0 – wersja ta jest obecnie wykorzystywana we wszystkich laptopach, przesyła dane z maksymalną prędkością 480 MB/s.
Wybierając laptopa należy zwrócić uwagę na ilość portów USB, w jaką producent wyposażył swój sprzęt. Powinniśmy wybrać komputer, który posiada minimum trzy tego typu interfejsy.

— FireWire (IEEE1934) – podobnie jak USB interfejs ten pozwala na podłączenie do laptopa aparatów cyfrowych i kamer wideo. Szybkość przesyłu danych sięga nawet 400 MB/s. Transmisja jest o wiele szybsza niż w przypadku portu USB, jednak złącza FireWire są o wiele mniej popularne, więc rzadziej producenci urządzeń elektronicznych decydują się na ich zastosowanie.

— LAN – jest to interfejs sieciowy umożliwiający podłączenie laptopa do sieci lokalnej. Obecnie każdy laptop wyposażony jest w kartę sieciową LAN umożliwiającą transmisję danych z szybkością 10/100/1000 Mbit/s. Najczęściej spotykaną prędkością przesyłu danych jest 100 Mbit/s.

— Modem – umożliwia połączenie z innymi urządzeniami za pomocą linii telefonicznych.

— Czytnik kart pamięci – jest to interfejs coraz częściej stosowany w laptopach. Pozwala on na odczyt danych z kart pamięci stosowanych np. w aparatach cyfrowych, kamerach wideo. Najczęściej są to czytniki typu 5-in-1, 7-in-1 i inne, współpracujące z kilkoma rodzajami kart pamięci, takimi jak microSD, MemoryStick Pro Duo,itp. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a także dużo szybsze niż w przypadku podłączenia aparatu za pomocą kabla USB.

— Line-out (wyjście), Line-in (wejście), Microphone (mikrofon) – są to gniazda karty muzycznej za pomocą których przesyłany jest dźwięk. Służą do podłączenia głośników do laptopa, urządzeń wejściowych (np. radioodtwarzacz) lub mikrofonu. Gniazda te są typu Mini Jack.

— TV-Out – jest to złącze karty graficznej, służące do wysyłania obrazu na ekran telewizora. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, pozwala cieszyć się grami lub filmami na dużym ekranie. Oczywiście jeśli jest to zwykły telewizor, jakość wyświetlanego obrazu jest gorsza, niż na monitorze naszego laptopa.

— Gniazdo PCMCIA – interfejs ten umożliwia łatwy montaż karty PCMCIA, której zadaniem jest poszerzenie funkcjonalności laptopa, np. powiększenie pamięci komputera.

Interfejsy bezprzewodowe

— Wi-Fi (Wireless Fidelity) – umożliwia bezprzewodowe połączenie się z Internetem. Obecnie jest to standard w laptopach. Wi-Fi dzięki tzw. Hot-Spotom, czyli miejscom np. w kawiarniach, restauracjach, hotelach, udostępniającym bezpłatny Internet, umożliwia połączenie się z globalną siecią. Z tego interfejsu możemy oczywiście korzystać także w domu, jeżeli posiadamy urządzenie przesyłające sygnał do naszego komputera.

— Bluetooth – bardzo popularny interfejs, stosowany przede wszystkim w telefonach, coraz częściej wykorzystywany także w laptopach. Umożliwia on bezprzewodową komunikację urządzeń. Jedynym ograniczeniem jest odległość – Bluetooth ma zasięg ok. 10m.

— IrDa – jest to port podczerwieni, umożliwia bezprzewodowe połączenie między urządzeniami. Minusem jest to, że urządzenia te muszą być bardzo blisko siebie, a pomiędzy nimi nie może znajdować się żadna przeszkoda, gdyż strumień niewidocznego światła nie może zostać przerwany.

Bateria

Obecnie każdy laptop wyposażony jest w bezprzewodowy system zasilania. Dla osób korzystających z komputera poza domem, w miejscach gdzie nie ma możliwości podłączenia zasilania, jest to bardzo ważny element wyposażenia. Baterie wykorzystywane w laptopach pozwalają na ok. 3 godziny pracy bez zasilania stacjonarnego. Każdy producent jednak określa indywidualnie żywotność zastosowanej baterii, więc kupując laptopa zwróćmy na to uwagę i dostosujmy go pod kątem naszych potrzeb.

System operacyjny

Wielu producentów laptopów decyduje się na dodanie systemu operacyjnego do oferowanego sprzętu. Do niedawna najpopularniejszy był Microsoft Windows XP Home Edition. Po wejściu nowego systemu Microsoft Windows Vista, niektórzy producenci decydują się na najnowszy produkt (np. Asus S6FM-1P002C, Fujitsu Siemens Amilo Pro V3525). Dotyczy to jednak mocniejszych laptopów, gdyż nowy system ma dużo wyższe wymagania sprzętowe od poprzednika. Niektórzy producenci laptopów dodają do nich jedną z dystrybucji Linuxa – rozwiązanie to jest korzystne dla kupującego, gdyż Linux jest systemem darmowym, a co za tym idzie cena laptopa również będzie niższa niż z którymkolwiek systemem Windows. Występują również specjalne systemy dla notebooków tylko dla danej firmy. Przykładem może być tutaj firma Apple, która stworzyła notebooki o nazwie Apple MacBook.



Zastosowanie mojego nowego komputera

Kupując nowy laptop należy zadać sobie jedno zasadnicze pytanie – do czego będziemy go wykorzystywali. Zastosowanie naszego nowego komputera będzie decydowało o tym jakie jego parametry będą dla nas najważniejsze.

Laptop do domu

Wielu z Nas kupuje laptopa z myślą o wykorzystaniu go do domowych bądź biurowych obowiązków. Będzie to komputer, na którym będziemy korzystać z edytorów tekstu, aplikacji biurowych, będziemy mogli na nim przeglądać strony internetowe, obejrzeć film oraz posłuchać muzyki, a także zagrać w proste gry. Taki komputer nie musi posiadać najmocniejszych podzespołów. Przykładowy zestaw dla takich zastosowań komputera: procesor jednordzeniowy 1,5 GHz, pamięć operacyjna 512 MB DDR 2, dysk twardy 60 GB, napęd optyczny DVD+/- R/RW, zintegrowana karta graficzna, karta dźwiękowa, 3 gniazda USB, karta sieciowa LAN, modem, system operacyjny Microsoft Windows XP Home Edition. Jeżeli posiadamy aparat cyfrowy lub kamerę wideo warto również, by laptop był wyposażony w czytnik kart pamięci.

Laptop multimedialny – dla gracza, muzyka, maniaka filmów, grafika

Dla wielu komputer to narzędzie pracy, a także podstawowe centrum rozrywki. Będzie to komputer, na którym będziemy mogli pograć w najnowsze gry, słuchając jednocześnie ulubionej muzyki, na którym będziemy mogli obejrzeć filmy w jakości DVD lub HD DVD, kolekcjonować je na dysku twardym, stworzyć i obrobić projekt graficzny w zaawansowanym programie graficznym. Taki laptop musi być wyposażony w mocne podzespoły. Bardzo ważny jest procesor – będziemy korzystać z wielu aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej, więc musi być on co najmniej dwurdzeniowy.

Powinien być wyposażony w najnowszy system operacyjny Microsoft Windows Vista, a co za tym idzie musi posiadać dużą ilość pamięci operacyjnej – minimum 1 GB DDR 2 (np. LG A1-PRAY). System ten będzie miał duże znaczenie w przypadku gier – jako jedyny wspiera najnowsze biblioteki DirectX 10, które pozwolą cieszyć się najnowszymi efektami w grach. Nie osiągniemy tego oczywiście bez odpowiedniej karty graficznej – najlepiej zdecydować się na laptopa z jak najnowszym chipsetem graficznym nVidii lub ATI, o dużej mocy generowania grafiki. Tylko wtedy będziemy mogli się cieszyć wszystkimi efektami graficznymi i płynną animacją w grach. Jeżeli mówimy o grach – gdzieś musimy je instalować. Warto więc wybrać model z dużym dyskiem twardym – co najmniej 160 GB (np. HP Compaq 8710p (GC100EA)), gdyż nowe gry zajmują dużo miejsca. Będzie to także istotny element przy przechowywaniu filmów – nagrywane są one w coraz lepszej jakości obrazu jak i dźwięku i potrzebują coraz więcej miejsca do przechowywania. Duża moc laptopa będzie potrzebna także dla osoby pracującej nad grafiką, przy użyciu zaawansowanych programów graficznych. Należy także zwrócić uwagę na wielkość matrycy – aby mieć możliwość komfortowego grania oraz oglądania filmów powinna być co najmniej 17 calowa (np. Acer Aspire 7720G-1A1G16 (LX.AHK0X.010)). Warto zwrócić uwagę na to czy laptop posiada wyjście TV-OUT – to zawsze duże udogodnienie przy graniu i oglądaniu filmów.

Taki rozbudowany i mocny komputer będzie posiadał jedną, ale bardzo istotną wadę – cenę. Niestety nowości techniczne kosztują dużo, a jeśli zbierze się ich razem kilka to ostateczna cena może okazać się zbyt wygórowana. Oczywiście zawsze można nieco obniżyć poprzeczkę – nie decydować się na same nowinki elektroniczne, lecz wybrać model oferujący nieco starsze rozwiązania. Cena będzie dużo niższa, a my mimo to będziemy mogli cieszyć się z grania w gry, tylko nieco starsze, bądź nowsze ale bez wszystkich efektów, a także z oglądania filmów, słuchania muzyki, korzystania z Internetu. Tutaj wybór jest bardzo szeroki, a wszystko zależy od tego ile możemy przeznaczyć na zakup laptopa. Przykładowy mocny komputer multimedialny: Intel Core 2 Duo 2.33GHz, dysk twardy 320GB, pamięć operacyjna 2 GB DDR 2, karta graficzna NVIDIA GeForce Go 7600 256MB DDR3, matryca 17" WUXGA (1920x1200), napęd DVD+/- R/RW Dual Layer, BLUETOOTH/WIFI/MODEM 56k/SECURED DIGITAL/IEEE 1394, system operacyjny Microsoft Windows Vista Home Premium.

Laptop dla pracujących w podróży

Wiele osób pracuje w podróży bądź potrzebuje często korzystać z komputera w różnych miejscach. Takie osoby decydują się na zakup laptopa ze względu na jego mobilność. Komputer dla takiej osoby nie musi być supernowoczesny i supermocny. Najważniejsze, żeby był poręczny, lekki. Musi posiadać interfejs Wi-Fi, aby móc korzystać z Internetu w róznych miejscach. Musi mieć również mocną baterię, aby umożliwiał długą pracę bez zasilania stacjonarnego. Pomyślmy także o zakupie wygodnej torby do laptopa, w ktrórej nie tylko zmieści się sam sprzęt, ale także np. dokumenty czy przydatne akcesoria.


Popularni producenci laptopów

Na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo modeli bardziej i mniej znanych producentów. Triumfy popularności święcą marki laptopów takie, jak: IBM Lenovo, MSI, HP Compaq. Warto także zajrzeć do grupy tańszych laptopów, takich marek, jak: Asus, Acer czy droższych: Fujitsu Siemens, Toshiba. W zależności od wymagań, każdy dopasuje model stosowny do swoich oczekiwań pod względem: ceny, marki oraz poziomu technologicznego. Gama dostępnych na rynku modeli jest bardzo szeroka, dlatego zwolennicy tańszych laptopów z podstawowymi funkcjami nie będą mieli problemów ze znalezieniem egzemplarza dla siebie, ale również fani laptopów z wyższej półki, tj. high-tech, odnajdą model swoich marzeń.

autor: Okazje.info.pl